Kombinamız

Et sektöründe sağlık ve kalite zincirinin bölünmez bir unsur olduğu bilinciyle inşa ettiğimiz Efkar Grubu  Et Kombinası, en yüksek standartlarda hizmet vermekte  olup “1. Sınıf Entegre Et Kombinası” belgesine sahiptir. Toplam 34.000 m² arazi üzerinde, 7.500 m²’lik kapalı alanda hizmet veren tesisimiz de; 8 adet soğuk depomuz ile, etler soğuk zinciri aksatmadan güvenli ve sağlıklı bir şekilde saklanmaktadır.   İleri yatırım teknikleri ve klima otomasyonu sayesinde tesis içinde ısı her zaman olması gereken değerlerde olmakta ve nakliye sırasında da soğuk zincir asla kırılmamaktadır. 

Soğuk hava depolarının günlük taze et saklama kapasitesi 150  tondur. Üzerinde önemle durduğumuz ilk nokta; Efkar Et Kombinası’nın kapısından sağlıklı olmayan hiçbir şey girmeyecektir. Besi Çiftlikleri’nden ve Türkiye’nin diğer bölgelerinden getirilmiş hayvanlar, veteriner hekimler tarafından kontrol edilerek kesime girmektedir. Son teknoloji makine ve ekipmanlarla donatılmış tesisimiz, 8 saatte eş zamanlı olarak 300 büyükbaş ve 800 küçükbaş kesim kapasitesine sahiptir ve tüm kesimlerimiz elbette İslami usullere göre ve veteriner gözetiminde yapılacaktır.

Kazandığı her kuruşu helal edip bölgede “temiz ticaret” ilkelerini yaşatacak olan bu büyük yatırımın hepimize hayırlı olmasını dilerim.

Kalite Politikamız

Firmamız kırmızı et üretiminden satışına kadar olan süreci kurallara uygun olarak ve TSE kalitesinde gerçekleşmektedir. Tarım Bakanlığı onaylı Gıda Üretim İzni, Gıda Sicil Sertifikalarımızla; hijyenik ve sağlıklı koşullardaki üretimimiz ve ürünlerimiz, müşteri memnuniyeti odaklı, güvenilir ve tüketici sorunlarına duyarlı olarak sürekli geliştirilmektedir.
Müşterilerimizin temel ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için temel kalite ilkelerimiz,

olarak saptanmıştır…